پرواز با بادکنک به آسمان

با دیدن انیمیشن up محصول شرکت پیکسار،حتما این بادکنک های رنگارنگ برایتان آشنا خواهد بود. شاید همین انیمیشن الهام بخش این ماجراجوی بریتانیایی بوده است تا تلاش کند بتواند با این بادکنک های رنگی همانند این انیمیشن به پرواز در بیاید !
تام مورگان 38 ساله اهل بریستول بارها تلاش کرد تا بتواند با این بادکنک های رنگی پرواز کند تا در نهایت توانست در شهر ژوهانسبورگ با آخرین هلیوم هایی که داشت این پرواز رویایی را تجربه کند. او پس از اینکه 100 بادکنک را طی دو روز با هلیوم پر کرد توانست بیش از 25 کیلومتر و ارتفاع 8000 فوت را به مدت 2.5 ساعت طی کند.
او در این باره می گوید : ” من مقاله ای درباره مسابقات بالن سواری 1905 خواندم و با خودم فکر کردم ما هم می توانیم چنین کاری انجام دهیم. تنها مشکلی که داشتیم پیدا کردم فضایی با هوای خوب و محافظت از بادکنک ها در برابر ترکیدن بود.”
همچنین درباره پرواز خود در این ارتفاع می گوید : ” همه جا ساکت و آرام بود و مناظر خارق العاده ای برای تماشا وجود داشت ، همه چیز رویایی و جادویی به نظر می رسید.”
پرواز دو و نیم ساعته تام او را تا نزدیکی های فرودگاه ژوهانسبورگ برده بود اما این تنها نگرانی او نبود. به گفته وی نگرانی که درباره این پرواز وجود داشت این بود که آنها نمی دانستند این بادکنک ها در چه ارتفاعی ممکن است شروع به ترکیدن کنند یا آیا اشعه خورشید به روی آنها تاثیری می گذارد یا نه. بنابراین قرار گرفتن در ارتفاع 8000 پایی با این نگرانی ها کار ساده ای نخواهد بود. اما تام در این کار تنها نبود بلکه دوستان او که با هم یک لیگ ماجراجویی را تشکیل داده اند او را در این راه همراهی و کمک کرند. او برای فرود آمدن می بایست برخی از این بادکنک ها را در آسمان آزاد کند تا کم کم ارتفاع کم کرده و به زمین برسد.
پیش از او شخصی در آمریکای جنوبی سعی کرده بود چنین تجربه ای را کسب کند اما موفقیت آمیز نبود چرا که او در ارتفاع خیلی زیادی از سطح زمین قرار گرفت و فرود آمدن برایش ممکن نبود.
به گفته دوستان او ، این رویای تام بود که بتواند با این بادکنک های رنگی به آسمان پرواز کند ، او این رویا را 12 سال در سر می پروراند تا در نهایت توانست آن را عملی کند.