سرگذشت عجیب تئاتر ملی لیسبون

تئاتر ملی دونیا ماریای دوم،در ضلع شمالی میدان روسیو در مرکز لیسبون قرار دارد. امروزه این تئاتر یکی از تماشایی ترین اجراهای شهر را بر دوش میکشد.

تئاتر ملی “دونیا ماریای دوم” مانند بسیاری از ساختمان‌های تاریخی لیسبون سرگذشت عجیبی دارد. در سال ۱۸۳۶ به دستور ملکه دونیا ماریای دوم یک نویسنده و شاعر معروف به نام “آلمیدا گارت” مسئول خلق کنسرواتواری برای هنرهای نمایشی شد. محوطه‌ای که برای این امر در نظر گرفته بودند در میدان روسیوی امروزی قرار داشت که در گذشته به آن “پدروی چهارم” می‌گفتند.

این بنا بر روی ویرانه‌های یکی ازعالی‌ترین ساختمان‌های شهر یعنی کاخ “استائوس” ساخته شد که محل دادگاه تفتیش عقاید بود و به علت آتش سوزی از بین رفت. البته این بنا در ابتدا در سال ۱۴۵۰ به عنوان اقامتگاهی برای میزبانی از نجیب زادگان مهمان خاندان سلطنتی در لیسبون مورد استفاده قرار می‌گرفت.

انقلاب لیبرال و پایان جنگ داخلی، حال و هوایی را در پرتغال ایجاد کرد که به سمت توسعه هنرها به صورت عمومی و هنر تئاتر به طور خاص می‌رفت. در جلوی ساختمان تئاتر، شش ستون عظیم وجود دارند که بعد از زلزله ویرانگر سال ۱۷۵۵ از صومعه “فرانسیس مقدس” به این مکان منتقل شدند. در کتیبه بالای ورودی، نقش برجسته‌ای با تصویر آپولو و فرشتگانش را می‌بینید و در بام نیز تندیسی از نمایشنامه نویس پرتغالی “ژیل ویسنته” نصب شده است. فضای داخلی تئاتر قبل از آتش سوزی و ویرانی با آثاری از هنرمندان تأثیرگذار پرتغال و اروپا تزئین شده بود.

سرگذشت عجیب تئاتر ملی لیسبون

 

برای بازدید از جاذبه ی گردشگری پرتغال میتوانید با بهترین تور اروپا ، روشاگشت سفر کنید و برای دریافت ویزای شینگن فوری کشور های اسپانیا ، ایتالیا میتوانید از آژانس مسافرتی روشاگشت اقدام کنید.