استانبول یکی از کهن ترین و زیباترین شهرهای جهان است که این شهر در واقع تنها شهری است که که دو قاره بوسفور را به دونیم تقسیم کرده است
ایا صوفیه یا حاجیا صوفیه کلیسایی بوده است که ۱۵۰۰ سال پیش در دوره امپراتوری بیزانس به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد که سلطان محمد دوم پس از فتح استانبول دستور داد که ایا صوفیه به مسجد تبدیل شود که امروزه ایا صوفیه مسجد ، کلیسا و موزه ای در استانبول است .

مسجد ایاصوفیه ، شکوه معماری بیزانس در استانبول

بسیاری از کسانی که خود را برای یک سفر توریستی به ترکیه به ویژه استانبول آماده میکنند حتما نمای از این شهر به خصوص مسجد ایاصوفیه را در ذهن خود دارند . مسجد ایا صوفیه که در منطقه سلطان احمد در مرکز شهر استانبول قرار دارد . که با قبه ها و مناره های بلندش هر ساله تعدادی از گردشگران را به خود جذب میکند .
مسجد ایاصوفیه در بخش اروپایی استانبول در محله پر رفت و آمد توریستی در جوار هتل ها ، مراکز خرید و دیدنی های توریستی شهر واقع شده است .

این کلیسا اول کلیسای بزرگ نام داشت که پس از فتح استانبول توسط محمد دوم ایاصوفیه به مسجد تبدیل شده و سلیمان دوم دستور داد که نقاشی های آنرا بپوشانند تا بتوان در آنجا نماز جماعت برگزار کرد .

با  تور اروپای روشاگشت با اماکن مذهبی استانبول بیشتر آشنا شده و از زیبای های آن لذت ببرید .

وقتی با تور اروپای روشاگشت از سفر خود لذت خواهید برد اطمینان داشته باشید  .

مسجد ایاصوفیه ، شکوه معماری بیزانس در استانبول
راه های ارتباطی ما: