موزه بریتانیا، واقع در منطقه بلومزبری لندن،  یک موسسه دولتی است که به تاریخ، هنر و فرهنگ بشر اختصاص دارد. یکی از بزرگترین و عظیم ترین موزه های جهان است که حدود ۸ میلیون آثار  از تمام قوم ها ، فرهنگ ها و کشورها از دوران پیش از تاریخ تا امروزه را در خود جای داده است  .

 

بازدید از موزه به صورت مجانی بوده ولی برای برخی از آثار مهم دنیا که از دیگر موزه های معتبر دنیا به امانت گرفته شده اند به صورت مجانی نمی باشد .

موزه بریتانیا در سال ۱۷۵۳ تأسیس شد که عمدتا بر اساس مجموعه پزشک و دانشمند سر هانس اسلون بود. موزه اولین بار در  ۱۷۵۹ در محل ساختمان فعلی به عموم مردم باز گردید. گسترش آن در طول قرن دو و نیم بعد، عمدتا به دلیل گسترش استعمار انگلیس بود و منجر به ایجاد چندین نهاد شاخه ای شد که نخستین آن موزه تاریخ طبیعی در جنوب کنزینگتون در سال ۱۸۸۱ بود .

موزه بریتانیا‌ کتابخانه و موزه ای عظیم در لندن

کتابخانه موزه بریتانیا یکی از معتبرترین موزه ها و کتابخانه های جهان در لندن  آثار بسیاری از تاریخ طبیعی و تمدن بشری در دوران های مختلف را در خود جایی داده است .
این کتابخانه هم چنین دارای آثار نگارگری های هنرمندان مسلمان به ویژه ایرانی ها است که قسمتی از آنها در کتابخانه و برخی دیگر در موزه نگه داری میشود .

موزه بریتانیا‌ کتابخانه و موزه ای عظیم در لندن

موزه بریتانیا غنی ترین گنجینه های هنر اسلامی از قرن دوم به بعد می باشد که در زمینه های کوناگونی بوده که از سرزمین های مختلف گرد آوری شده است .
از جمله آثار موجود دراین موزه میتوان به این موارد اشاره کرد : نامه ای که در آن به زبان عربی می باشد که بر روی پارچه نوشته شده است احتمالاً مربوط به قرن دوم بوده ،آثار کم نظیر دوره عباسیان فاطمیان مصرو دوره های مختلف ایران در زمینه های فلز کاری ،سفال ، بلور و کاشی می باشد .

موزه بریتانیا‌ کتابخانه و موزه ای عظیم در لندن

این موزه با بیش ازچند میلیون بازدید کننده در سال نفیس ترین آثار باستانی تاریخ تمدن بشری را در خود جای داده است از جمله آثار مربوط به آتن ، مصر ، سومر ، چین و آثار هنر اسلامی می باشد .

موزه بریتانیا به عنوان موزه جهانی تاسیس شد. پایه های آن در اراده پزشک و متخصص بریتانیا ایرلندی، سر هانس اسلون قرار دارد.

وقتی با تور اروپای روشاگشت مسافرت کردید مطمئن باشید که از سفر خود نهایت لذت را می برید .

 

راه های ارتباطی ما: