پل معلق از شگفتیهای لیسبون

پل معلق 25 آپریل یکی از شگفتیهای لیسبون شناخته می‌شود که بر روی باریک­ترین قسمت رودخانه تاقوس قرار گرفته است. پل معلق فلزی 25 آپریل لیسبون که بیست و سومین پل معلق بزرگ دنیا و بزرگترین پل معلق اروپا به شمار می‌رود.

تا حدود زیادی از این نظر رنگ و طراحی از ایپل به عنوان خواهر دوقلوی گلدنگیت هم یاد میشود. اسم این پل به تاریخ انقلاب میخک (جمهوری) در تاریخ  25 آپریل 1974 اشاره دارد. این پل معلق، لیسبون را در کرانه شمالی به ناحیه پرتردد آلامدا در کرانه جنوبی متصل می­کند.

پل 25 آپریل یکی از آثار معماری شگفت انگیز لیسبون است که با گذشتن از آن می­توانیم به صورت هیجان‌انگیزی، بدون اینکه چیز دیگری حواسمان را پرت کند، وارد شهر شویم و از تماشای مجسمه باشکوه مسیح لذت ببریم.

این پل حدودا 100 متر از پل گلدن­گیت سانفرانسیسکو بلندتر است و دلیل اصلی شباهت این دو پل وجود یک سازنده مشترک است. هر دو پل، علاوه بر شباهت­های ظاهری، در نقاط زلزله­خیز واقع شده ­اند و طراحی­شان هم تقریباً یکسان صورت گرفته است.

برای استحکام هرچه بیشتر فونداسیون این پل فلزی معلق، ستون جنوبی پل تا 79 متر زیر سطح آب کشیده شده و در صخره ­های کف دریا جا خوش کرده است.

واقعیت های جالب درباره این پل

از اواخر قرن نوزدهم میلادی پیشنهادهایی مطرح میشد که روی رودخانه تاقوس پل زده شود، اما کار به تاخیر افتادو نهایتا سال 1958بود که این نقطه برای احداث پل انتخاب و کار آغاز شد. شرکت سازنده پل وابسته به کمپانی صادرات فولاد ایالات متحده در مزایده به پیروزی دست یافت و ساخت پل را در ماه نوامبر سال 1962 کلید زد و برای تکمیل پروژه از حدود 3000 کارگر کمک گرفت.

طول پل 25 آپریل درمجموع 2.3 کیلومتر است.

جالب است بدانید که هر روز به ­طور میانگین 150 هزار خودرو از پل 25 آپریل عبور می­کنند.

برای بازدید از این پل معلق لیسبون که بازدید کننده و گردشگر زیادی برای دیدن این به لیسبون سفر میکنند شما هم میتوانید با تور اروپا ، روشاگشت به دیدن این پل معلق سفر کنید.